Skip to main content

Karnij in Karneola. Centralno naselje in njegova okolica med antiko in srednjim vekom

Opis

Projekt je usmerjen v raziskovanje poznoantičnega in zgodnjesrednjeveškega obdobja na območju današnjih Gorenjske in osrednje Slovenije. Območje je v poznoantičnih pisnih virih zabeleženo kot pokrajina Karneola (Carneola). Najpomembnejše naselje v regiji je bilo Carnium (današnji Kranj), ki je igral pomembno vlogo v pestrem zgodovinskem dogajanju v 5. in 6. stoletju ter jo – kot eden redkih mest v tem območju – ohranil tudi v srednjem veku. S svojo lego na konglomeratnem pomolu nad sotočjem dveh rek je predstavljal središčno točko pokrajine, v kateri so bila ostala naselja postavljena predvsem na dobro zavarovanih višinskih lokacijah.


Lega Karnija in okoliških naselbin

V okviru projekta ugotavljamo podobnosti in razlike med Kranjem kot multietničnim osrednjim naseljem in odvisnimi, pretežno staroselskimi naselji. Analiziramo najdbe iz še neobjavljenih terenskih raziskav na izbranih višinskih naseljih in jih primerjamo s tistimi iz Karnija.


Pogled na mesto s poznoantičnim obzidjem

Ker je Kranj ena od redkih poznoantičnih naselbin v regiji, ki neprekinjeno živi v srednji vek, analiziramo tudi prehod iz poznoantičnega v zgodnjesrednjeveško obdobje in nadaljnje življenje naselja. Pri tem se opiramo predvsem na rezultate izkopavanj v okolici župne cerkve, kjer se je v zgodnjem srednjem veku razvilo obsežno grobišče s kontinuiteto pokopavanja iz pozne antike vse v novi vek.


Faze projekta

Raziskovalna vprašanja raziskujemo v več sklopih:

  1. Arhitektura in bivalna kultura: analiza stavbnih ostankov v Karniju in na okoliških naseljih; obdelava arheološkega, arheozoološkega in arheobotaničnega gradiva.
  2. Vpetost mesta in regije v gospodarsko-trgovinske tokove: razmerje med grobim domačin in finim uvoženim posodjem; petrografske analize; podobnosti in razlike v oskrbi z uvoženimi dobrinami med mestom in okoliškimi naselji.
  3. Premiki prebivalstva, sprememba etnične sestave zaradi migracij, odnos prišlekov in staroselcev: podobnosti in razlike v arhitekturi in drobnih najdbah v samem mestu, med mestom in grobiščem, pa tudi med Karnijem in višinskimi najdišči. Zanima nas, ali in v kolikšni meri je ugotovljene razlike mogoče povezovati z etničnimi razlikami.
  4. Spremembe ob koncu pozne antike – transformacija antičnih urbanih naselij v zgodnjesrednjeveške oblike poselitve: zanimata nas čas in način prehoda poznoantične urbane naselbine, ki je še v 6. st. izkazovala večino elementov mesta, v zgodnjesrednjeveško naselbino.
  5. Karnij in Karneola – organizacija in delovanje pokrajine v pozni antiki in na prehodu v zgodnji srednji vek: povzetek rezultatov analiz, opravljenih v prvih štirih sklopih.

Časovnica


Raziskovalni projekt