Skip to main content

24

MAY

09:00

Dan očarljivih rastlin 2024



Basic information

May 24, 2024 at 09:00 to May 24, 2024 at 17:00
Biološko središče, Večna pot, Ljubljana
Organizer: Slovensko društvo za biologijo rastlin, Biotehniška fakulteta, Nacionalni inštitut za biologijo
Description

V petek, 24. maja 2024 se pridružujemo Slovenskemu društvu za biologijo rastlin, ki v Biološkem središču na Večni poti v Ljubljani organizira Dan očarljivih rastlin 2024.

Sodelavke inštituta za arheologijo bodo pripravile delavnici Dendrokronologija in Palinologija. Na voljo je še nekaj prostih mest. Prijavite se s spodnjo prijavnico:

Program dogodkov (pdf)

Več o dogodku na povezavi ...

Dendrokronologija

Spoznali bomo razliko med braniko (ali letnim prirastkom) in letnico v deblu drevesa ter kako drevo raste v odvisnosti od okoljskih razmer. Kolutu lesa bomo določili: 1. tip lesa (difuzno ali venčasto porozen), 2. starost in 3. koledarsko leto ter sezono (poletje, zima) poseka drevesa. Spoznali bomo kako je lahko dendrokronologija v pomoč arheologiji.

Delavnico pripravljajo dr. Tjaša Tolar, dr. Elena Leghissa in Taja Skrt Kristan.


Prerez debla: drevo prirašča v debelino tako, da vsako leto proizvede praviloma eno braniko, ki jo navadno sestavljata rani les in kasni les, ki se razlikujeta po zgradbi in gostoti. Vidno mejo med dvema branikama imenujemo letnica.

Palinologija

Pelod (cvetni prah) nastaja v prašnikih cvetnic. Na delavnici bomo spoznali pelod različnih rastlin. Učenci bodo pogledali fotografije pelodnih zrn ali le-tega poiskali na bližnjih cvetlicah in s pomočjo določevalnega ključa poskusili ugotoviti, kateri rastlini pelod pripada.

Delavnico pripravljajo dr. Maja Andič, dr. Elena Leghissa in dr. Nina Caf.


Črni bor, črna jelša in puhasti hrast: drevesa in njihov pelod