EAGLE (Elektronski arhiv grških in latinskih napisov)
Vodja projekta na ZRC
Dr. Marjeta Šašel Kos-
Naslov v izvirniku
EAGLE - Electronic Archive of Greek and Latin Epigraphy
-
Kratica
EAGLE
Sodelavci
Dr. Anja Ragolič, Mateja Belak-
Trajanje projekta
1. april 2013–30. marec 2016 -
Vodilni partner
Università degli Studi di Roma "La Sapienza" - Piazzale Aldo Moro 5, 00185 Roma…
-
Vodja projekta
Silvia Orlandi, Università degli Studi di Roma "La Sapienza" - Piazzale Aldo Mo…
Partnerji
Oxford University, Universitatea Babes Bolyiai - Cluj Napoca, Universidad de Alcalà, Gogate Srl, Promoter s.r.l., Consiglio Nazionale delle Ricerche – Istituto di Scienza e Tecnologie dell’Info…, British School at Rome, Eötvös Loránd University Budapest, Università degli Studi di Bari “Aldo Moro”, Deutsches Archäologisches Institut, Eureva, Ruprecht-Karls-Universitaet Heidelberg, The Cyprus Istitute, Institut Ausonius, Université de Bordeaux III - CNRS, Sveučilište Jurja Dobrile Pula, Katholieke Universiteit Leuven, Paris-Lodron-Universitaet Salzburg
EAGLE - Europeana network of Ancient Greek and Latin Epigraphy (Medmrežje Europeana entične grške in latinske epigrafike) združuje štiri glavne epigrafske baze podatkov:
- EDB (Epigraphic Database Bari / Epigrafska podatkovna baza Bari),
- EDH (Epigraphisches Datenbank Heidelberg / Epigrafska podatkovna baza Heidelberg) in
- HEpOnline (Hispania Epigraphica Online).
EAGLE MediaWiki - Nagrada za najboljše spletno orodje v digitalni humanistiki 2016 (http://dhawards.org/dhawards2016/results/)
Emonski meščan
EAGLE je hkrati projekt, katerega cilj je prek Europeane omogočiti dostop do vseh dokumentov, ki so bili v antiki vklesani na kamen ali zapisani na kovino in druge materiale, ki so se nam ohranili iz antičnega sveta. Omenjene digitalne zbirke vsebujejo velik del teh napisov, projekt pa je namenjen dopolnjevanju in poenotenju gradiva, ki je opremljeno z ustreznimi komentarji in slikovnih gradivom in tako lažje razumljivo širši publiki. Grških in rimskih napisov, ki bi bili uporabnikom na voljo v zlahka dostopni obliki, v Europeani še ni, kljub velikemu zgodovinskemu in kulturnemu pomenu teh dokumentov.
Dolničarjev lapidarij
EDR (Epigraphic Database Roma / Epigrafska podatkovna baza Rim) vključuje napise antične Italije in rimskih provinc Sicilije in Sardinije.
Partnerja tega dela projekta sta ustanovi iz Slovenije (Inštitut za arheologijo ZRC SAZU) in Hrvaške (Sveučilište Jurja Dobrile u Puli), ki prispevata približno 1500 napisov iz Emone in Pole; obe mesti sta v antiki pripadali 10. italski regiji Histriji in Venetiji.
Vse omenjene podatkovne baze so povezane tudi z drugimi, že obstoječimi bazami, kot npr. z zelo uporabno Ubi erat lupa, ki je projekt univerze v Salzburgu. Obsega približno 30.000 digitalnih fotografij. Baza je že povezana z EDH in HE, v pripravi pa je povezava z EDR in EDB.
Stara postavitev lapidarija v Narodnem muzeju Slovenije
***
V okviru projekta smo med 18. in 20. februarjem 2014 organizirali delavnico Current Practices and New Directions in Digital Epigraphy.
Ogled lapidarija Narodnega muzeja Slovenije ob koncu prve mednarodne delavnice EAGLE (Ljubljana, 19.–20. 2. 2014)
***
ŠAŠEL KOS, Marejta, Izginjajoči nagrobnik in druge zgodbe iz Emone, Ljubljana 2015.
RAGOLIČ, Anja, Epigraphy as a tool for learning Latin: the case of the Prežihov Voranc Primary School in Ljubljana, Slovenia. V: ORLANDI, Silvia (ur.). Information technologies for epigraphy and cultural heritage : proceedings of the first EAGLE international conference, (Collana Convegni, 26). Sapienza: Università Editrice, 2014, str. 205-220, ilustr. http://www.eagle-network.eu/wp-content/uploads/2015/01/Paris-Conference-Proceedings.pdf. [COBISS.SI-ID 38282541]