Uporaba digitalnih dvojčkov v informacijskih sistemih kulturne dediščine
Vodja projekta na ZRC
Dr. Benjamin Štular-
Naslov v izvirniku
Applying Reactive Twins to Enhance Monument Information Systems
-
Kratica
ARTEMIS
Sodelavci
Dr. Edisa Lozić, izr. prof. dr. Žiga Kokalj-
ID oznaka
101188009
-
Trajanje projekta
1. januar 2025–31. december 2027 -
Vodilni partner
-
Vodja projekta
-
Finančni vir
Evropska komisija, HORIZON-INFRA-2024-TECH-01-04
ARTEMIS (Applying Reactive Twins to Enhance Monument Information Systems oziroma Uporaba digitalnih dvojčkov v informacijskih sistemih kulturne dediščine) je Horizon Europe projekt iz sklopa, ki pripravlja vsebine za evropski oblak storitev za kulturno dediščino (European Collaborative Cloud for Cultural Heritage oziroma ECCCH). V celotnem sklopu ECCCH je za digitalno transformacijo sektorja kulturne dediščine namenjenih 110 miljonov €. ARTEMIS je sestavni del tega sklopa in je namenjen razvoju novih digitalnih orodij, ki bodo prosto dostopni v ECCCH oblaku.
ARTEMIS se osredotoča na ohranjanje, restavriranje in zaščito kulturne dediščine s tehnologijo digitalnih dvojčkov. Digitalni dvojček je lahko 3D model artefakta ali pa vsi arheološki spomeniki celotne države v prostorski podatkovni zbirki, oboje seveda opremljeno s potrebnimi (meta)podatki. Digitalni dvojčki bodo izhodišče za uporabo tehnologij kot so obogatena (AR) in navidezna resničnost (VR), repozitoriji digitalne dokumentacije dediščinskih objektov s 3D modeli ali modeliranje obnašanja realnih objektov v različnih razmerah ter pod vplivom kompleksnih zunanjih dejavnikov.
ZRC SAZU na projektu sodeluje kot specialist za prostorske podatke. Konkretno, poudarek našega dela bo na razvoju sistema za obveščanje o ogroženosti arheoloških najdišč v primeru naravnih nesreč. Sistem bo s pomočjo umetne inteligence združeval prostorsko podatkovno zbirko o arheoloških najdiščih z vremenskimi opozorili agencije ARSO in napovednimi modeli ogroženosti, ki jih bomo razvili sami.
Projekt združuje 22 partnerjev iz 12 držav Evropske unije ter dva pomembna restavratorska centra kot pridružena člana. ARTEMIS vodi CNR-INO, inštitut italijanskega Nacionalnega raziskovalnega sveta, ki se že več kot 40 let ukvarja z optično diagnostiko kulturne dediščine.
Za več informacij obiščite spletno stran projekta ARTEMIS.