Skip to main content

Dežela stečkov: multikulturna družbena slika srednjeveške Hercegovine

Opis

Stečki (orig. stećci) so srednjeveški nagrobniki iz obdobja med 12. in 16. stoletjem, razpršeni po pokrajinah zahodnega Balkana, zlasti v Bosni in Hercegovini. Označujejo poseben pogrebni pojav in predstavljajo svojevrstno prepletanje tradicij, religij, estetskega izražanja, pisave in jezikov. Njihova morfologija je zelo raznolika, od psevdo sarkofagov do križev, plošč in skrinj (glej sliko). Kljub njihovemu pomenu in številu pa so bili do sedaj podrobno preučevani le s strani zgodovinarjev, razlog pa je verjetno v njihovi veliki razpršenosti.
V okviru projekta bomo stečke proučevali interdisciplinarno, saj vključujemo pristope iz arheologije, krajinskih in prostorskih študij, epigrafike in dediščine, pa tudi antropologijo, umetnostno zgodovino, zgodovino, ikonografske študije in digitalne tehnologije. Nekatere rezultate terenskega dela lahko najdete na spletni strani Evropske zveze arheologov.

 

Forms of stećci tombstones (adapted after Bešlagić 1971, 1982 and Wenzel 1965)Osnovne oblike stečkov (prirejeno po Bešlagić 1971, 1982 in Wenzel 1965)

 


Faze projekta

DP1 – Vodenje projekta
DP2 – Zbiranje podatkov in raziskave
DP3 – Analiza raziskav in interpretacija
DP4 – Diseminacija in obveščanje javnosti


Raziskovalni projekt

Raziskovalna področja
Arheologija H340