Upravljanje umetne inteligence v arheologiji (MAIA)
-
Naslov v izvirniku
Managing Artificial Intelligence in Archaeology (MAIA)
Sodelavci
Dr. Edisa Lozić-
Trajanje projekta
20. september 2024–19. september 2028 -
Vodja projekta
-
Finančni vir
European Cooperation in Science and Technology (COST) Association
Pojav aplikacij umetne inteligence (UI) v arheologiji je prinesel neverjetne priložnosti, vendar tudi velike izzive. Še pred nekaj leti so bili algoritmi strojnega učenja in nevronske mreže arheologom neznani pojmi; danes pa se UI uporablja na številnih arheoloških področjih, od odkrivanja arheoloških najdišč, prepoznavanja in sestavljanja arheoloških keramičnih predmetov, pridobivanja besedil iz zgodovinskih dokumentov in napisov, preučevanja človeških ostankov, prepoznavanja fresk in grafitov, pa vse do robotike. UI ima velik potencial za boljše razumevanje skupne arheološke dediščine, vendar pa je treba podrobneje raziskati, katera arheološka raziskovalna vprašanja bi bilo mogoče obravnavati, razpoložljivost in ustvarjanje podatkov, na katerih temelji ta raziskava, etično, epistemološko in hermenevtično stran izzivov, ki jih predstavlja umetna inteligenca, ter pomanjkanje trajnostnega dostopa do potrebnih virov za izvedbo tega dela.
MAIA bo v okviru projektov COST ustvarila skupnost arheologov, digitalnih arheologov in računalniških znanstvenikov, ki bodo sodelovali pri razvoju skupnega razumevanja uporabe umetne inteligence v arheologiji. To bo vključevalo srečanja in delavnice, na katerih se bodo zbrali raziskovalci, ki želijo ustvariti ali uporabljati digitalne zbirke in podatke za usposabljanje. Ključnega pomena bodo možnosti usposabljanja na terenu za dokumentiranje arheoloških virov, optimiziranih za raziskave umetne inteligence, in kratkoročne znanstvene misije, v okviru katerih bodo raziskovalci lahko sodelovali prek meja, da bi razumeli, kako ustvariti primerjalne podatke in podatke za usposabljanje.
Uradna stran MAIA:
https://maiacost.eu/
Inštitut za arheologijo ZRC SAZU sodeluje v 3. delovni skupini, ki jo vodi Anna Foka z Univerze v Uppsali.
Delovna skupina 3 si prizadeva razumeti arheološka raziskovalna vprašanja, ki jih lahko obravnava umetna inteligenca. Posebna pozornost je namenjena temu, kaj je treba ob omejenih virih obravnavati prednostno in ali to vključuje etična vprašanja, ki jih je treba upoštevati, kot so plenjenje ali nezakonita trgovina s starinami. To vključuje raziskovanje prihodnjih scenarijev, ustvarjanje preglednosti, da lahko razumemo pristranskosti v podatkih in algoritmih, ter dolgoročno trajnost.
Dejavnosti:
- raziskava o vprašanjih etike in pristranskosti v zvezi z uporabo umetne inteligence v arheologiji
- objava rezultatov raziskave
- diskusijska delavnica o raziskovalnih vprašanjih za raziskovanje uporabe umetne inteligence
- diskusijska delavnica o etičnih vprašanjih v zvezi z uporabo umetne inteligence v arheologiji
- publikacija (odprt dostop) o prihodnjih scenarijih za uporabo umetne inteligence v arheologiji