Skip to main content

Mala naselbina ob veliki cesti – rimski vikus Navport

Opis

Navport predstavlja eno najstarejših rimskih naselbin na območju današnje Slovenije ter ključno najdišče za razumevanje zgodnjerimskega obdobja in romanizacije na prostoru jugovzhodnih Alp.


Geografska lega Navporta

Naselbina, ki je v prvi vrsti živela od trgovine in prometa, je v rimski dobi doživela dinamični razvoj z več vzponi in padci. Sestavljena je bila iz več ločenih naselbinskih jeder (Stara pošta, Dolge njive, Breg, Gradišče). Opažamo, da so se ti deli različno razvijali, ne razumemo pa odnosov med njimi in njihovih funkcij (npr. bivališča, obrtniški predeli, pristanišče, emporij, obcestna postaja).

Namen raziskave je analiza in interpretacija razvoja obcestne vasi Navport med zgodnjo in pozno rimsko dobo. Zanimajo nas oblika in organizacija naselbine v posameznih časovnih horizontih, vloga naselbine v trgovskem sistemu rimskega imperija in po drugi strani vloga naselbine v lokalnem in regionalnem gospodarstvu.


Faze projekta

CILJ 1: Vloga in funkcije posameznih naselbinskih jeder v Navportu in odnosi med njimi

NASELBINSKO JEDRO DOLGE NJIVE

Analizirali bomo terensko dokumentacijo in najdbe iz neobjavljenih raziskav lesenih pilotov iz nabrežja in struge Ljubljanice na območju Dolgih njiv iz leta 1985. Analizirana bo stratigrafija, izdelan bo sodoben georeferenciran načrt strukture, prvič bodo ovrednotene drobne najdbe. Izsledke bomo primerjali z objavljenimi študijami rimskih mostov in pristaniških konstrukcij. Drobne najdbe bomo primerjali z bolj ali manj sočasnim gradivom izkopanim na drugih območjih Vrhnike (Stara Pošta, Dolge njive, Kočevarjev vrt), iz Ljubljanice in iz Ljubljane (Emone).

NASELBINSKO JEDRO BREG

Izvedli bomo analizo stratigrafije, kovinskih in steklenih najdb z arheološkega najdišča Kočevarjev vrt na Bregu. Rezultate analiz bomo soočili z obstoječo kronološko shemo najdišča, ki temelji na analizi keramičnega gradiva ter rezultatih dendrokronoloških in radiokarbonskih analiz. V analizi drobnih nekovinskih najdb se bomo posvetili tudi vprašanjem trgovine in lokalne proizvodnje. Arhitekturne ostanke bomo analizirali po kronoloških fazah. Identificirali bomo vrste arhitekture in skušali rekonstruirati raster naselbine. Prepoznane arhitekturne oblike bomo primerjali z arhitekturnimi ostanki obcestnih postaj na območju Desete italske regije, Recije, Norika in Panonije, da bi lahko sklepali o funkciji posameznih stavb.

NASELBINSKO JEDRO GRADIŠČE

Preučili bomo terensko dokumentacijo in najdbe iz arheoloških izkopavanj z arheološkega najdišča Gradišče 5, ki so potekale leta 1992. Analizirana bo stratigrafija, prvič bodo izvrednotene drobne najdbe (tipokronologija). Arhitekturo in najdbe bomo primerjali s sočasnimi ostanki na območju Brega.


Navport v rimski dobi. 1 − Dolge njive, lesena struktura, 2 − Kočevarjev vrt, 3 − Gradišče 5

CILJ 2: Trgovina na dolge razdalje ob jantarni poti – primer Navporta

Uvoženo keramično gradivo iz oddaljenih, jasno definiranih proizvodnih centrov (tj. sigilata, keramika tankih sten, amfore in določene oblike grobe kuhinjske keramike) z najdišča Kočevarjev vrt na Bregu je že bilo analizirano. Poudarek bo na analizi uvoženega keramičnega gradiva z lokacij Dolge njive – lesena struktura in Gradišče 5. Določili bomo vrste in količino uvoženega gradiva v posameznih časovnih horizontih in rekonstruirali dinamiko vzpostavljanja in opuščanja posameznih trgovskih tokov skozi čas. Izsledke bomo primerjali z objavljenimi študijami trgovskih povezav med Akvilejo in srednjim Podonavjem.

 

CILJ 3: Navport kot lokalno produkcijsko središče

Analizirali bomo stratigrafijo in drobno gradivo z arheoloških najdišč Kočevarjev vrt na Bregu in Gradišče 5. Iskali bomo dokaze o obstoju obrtniških delavnic, proizvodnega odpada, obrtniških pripomočkov in polizdelkov. Najdbe bomo umestili v prostoru in času. Izsledke bomo primerjali z analizami obrti iz izbranih rimskih naselbin na območju Caput Adriae.

 

ČASOVNICA IZVAJANJA PROJEKTA


Rezultati

Berden, Tina. 2024. Rimski Navport, lokalno obrtno središče (Roman Nauportus: A Local Crafts Centre). Keria: Studia Latina Et Graeca 26 (1): 41-61. https://doi.org/10.4312/keria.26.1.41-61


Raziskovalni projekt