Manjše rimske naselbine na slovenskem prostoru
Koncept | Seznam naselbin (predlog) | Program okrogle mize
6. novembra 2015 je potekala okrogla miza Manjše rimske naselbine na slovenskem prostoru v organizaciji Inštituta za arheologijo ZRC SAZU, Oddelka za arheologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in Oddelka za arheologijo in dediščino Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem.
Manjša strnjena naselja so nehomogena skupina, ki jo težko določimo z enotnimi kriteriji. Pravni status naselij večinoma ni poznan. Večja se po zunanjih značilnostih približujejo avtonomnim mestom, na drugi strani imamo majhne naselbine, največkrat izrazito poljedelskega, deloma pa tudi obrtno-predelovalnega značaja, poštne oziroma prekladalne postaje ob glavnih cestah (mansiones/mutationes) in naselbine ob ruralnih svetiščih.
V prvem delu okrogle mize je bilo kot vzorec študijske obravnave naselij predstavljeno nekaj izbranih primerov. V diskusiji, ki je sledila, smo obravnavali vprašanje definicije manjšega naselja in razlikovanje z vilo rustiko oziroma s kmetijo.
Prišli smo do naslednjih sklepov:
- Pripravili bomo monografijo, v kateri bo s posameznimi prispevki različnih avtorjev predstavljena večina znanih manjših rimskih naselij na slovenskem prostoru.
- V monografijo sodijo manjše naselbine, ki so živele od 1. do 4. st. Po drugi strani so izločene tiste naselbine, ki so sicer že nastale v 4. st., glavni razcvet pa so doživele v poznoantičnem obdobju (npr. višinska pribežališča).
- Želimo vključiti čim več različnih tipov naselij in z različno stopnjo raziskanosti.
- Idealno bi bilo, da bi posamično naselje predstavil trenutno najboljši poznavalec. Podpiramo tudi prispevke avtorjev, ki so se pripravljeni študijsko poglobiti v problematiko posameznega najdišča na podlagi razpršenih objav, poročil in neobjavljene dokumentacije. Posebej pa si želimo predstavitve tistih naselij, kjer so potekala obsežna zaščitna izkopavanja, ni pa še prišlo do strokovne objave.
- V monografiji bo vsako posamezno naselje predstavljeno s samostojnim poglavjem, ki bo sledil skupnemu konceptu in vseboval osnovne podatke. Ti bodo morali biti prostorsko umeščeni, podprti s kartami in načrti, vsebinsko primerljivi in jasno ovrednoteni. Vsaka posamezna predstavitev bo torej kratka, konkretna in zelo zgoščena.
- Roki:
- 31. januar 2016: oblikovanje končnega seznama predstavitev naselij z avtorji; tehnična navodila;
- 31. december 2016: oddaja besedil;
- leto 2017: tehnično in vsebinsko poenotenje besedil; prevodi; tisk.
Prilagamo:
1. Predlog seznama naselij/poglavij, ki bodo obravnavana v knjigi.
2. Predlog koncepta predstavitve posameznega naselja.
Prosimo, da nam čim prej, najpozneje pa do 22. januarja 2015 sporočite:
1. Katera naselja bi morala po vašem še vsebovati knjiga?
2. Predstavitve katerih naselij boste pripravili?
3. Pripombe oziroma dopolnitve h konceptu predstavitve naselja.
Vabimo vas k čim bolj aktivnemu sodelovanju in se vam v naprej zahvaljujemo za vse prispevke.
Z lepimi pozdravi
Jana Horvat, Irena Lazar, Andrej Gaspari