Skip to main content

Blišč in beda prazgodovinskega brona

V Galeriji Mitnica razstava o negovski čeladi in njeni uliti kopiji
Datum objave: 04. marec 2024

Vabimo vas k ogledu razstave z naslovom Blišč in beda prazgodovinskega brona: Negovska čelada iz Podzemlja, ki bo na ogled v Galeriji Mitnica (ob Naravoslovnotehniški fakulteti, Aškerčeva 12, Ljubljana) od 6. marca do 5. aprila 2024. Razstava na nekaj panojih, z nazornimi fotografijami in poljudnim besedilom ter razstavljenimi eksponati vključno z izdelano repliko čelade, predstavlja, kako so študentke in študenti arheologije, konservatorstva in restavratorstva, metalurgije in grafike pod mentorstvom profesorjev in profesoric ter raziskovalk in raziskovalcev različnih fakultet in drugih ustanov v okviru projekta Blišč in beda prazgodovinskega brona: Negovska čelada iz Podzemlja vzeli pod drobnogled arheološko najdbo s Pezdirčeve njive pri Podzemlju, dognali, kako so take čelade izdelovali v času od 9. do 4. stoletja pred našim štetjem ter nato s sodobnimi tehnološkimi postopki, vključno s 3D tiskom, izdelali njeno kopijo.

V začetku leta 2020 so na Pezdirčevi njivi, arheološkem najdišču pri Podzemlju v Beli krajini, kjer so že nekaj let potekala t. i. preventivna izkopavanja pod strokovnim vodstvom dr. Lucije Grahek (Inštitut za arheologijo ZRC SAZU), našli bronasto čelado. Bila je t. i. negovskega tipa, poimenovana po najdišču Negova v Slovenskih goricah, skovana nekako v 4. ali 5. stoletju pr. n. št. Pripadala je uglednemu bojevniku (v čigar grobu so jo tudi našli) in imela je sledove udarca s sekiro – vendar to ni bil vzrok za bojevnikovo smrt, temveč je bila uničena v starodavnem obredu po njegovi smrti. V Sloveniji je bilo doslej odkritih vsega 49 negovskih čelad.  

Skoraj štiri leta pozneje, konec leta 2023, so negovsko čelado s Pezdirčeve njive, ki je bila vmes razstavljena v Belokranjskem muzeju v Metliki, pod drobnogled vzeli študentke in študenti arheologije, konservatorstva in restavratorstva, metalurgije in grafike. Šlo je za enega od študentskih projektov za trajnostni razvoj (2023), ki je potekal pod geslom »Vključevanje lokalnih, regionalnih in globalnih izzivov trajnostnega razvoja, interdisciplinarnosti in STEAM pristopov v študijski proces«. Z različnimi analizami so sodelujoči najprej dognali, kako je bila čelada izdelana – bila je skovana iz brona z vsebnostjo kositra. Sredstva, ki so jih v okviru projekta imeli na voljo, žal niso omogočala izdelave kovane kopije, zato so se novo čelado odločili uliti. Na razstavi v Galeriji Mitnica so prikazani postopki, ki so jih pri tem uporabili. Kot poudarjajo članice in člani ekipe, so vsi prisostvovali vsem postopkom, četudi ali prav zato, ker niso bili del njihove stroke, s čimer so dobili dragocen vpogled v delo izvedencev onkraj svoje stroke.

Ustanove, ki so pri projektu sodelovale: Naravoslovnotehniška fakultet UL, Akademija za likovno umetnost in oblikovanje UL, Inštitut za arheologijo ZRC SAZU, Belokranjski muzej Metlika, Fakulteta za humanistične študije UP, IMT, Narodni muzej Slovenije.

Razstava v Galeriji Mitnica je na ogled 24 ur na dan.